Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. DOT pneu je více než datum výroby
27.01.2023

DOT pneu je více než datum výroby

Co je to DOT?

DOT je zkratka pro "Department of Transportation" a označuje jedinečný kód pneumatiky, což je řada 7 až 13 písmen a číslic. Symbol "DOT" potvrzuje, že výrobce pneumatik splňuje bezpečnostní normy Národního úřadu pro bezpečnost silničního provozu (NHTSA) Ministerstva dopravy USA (DOT). 

Kód DOT najdete většinou na vnitřní straně bočnice v blízkosti ráfku. Některé pneumatiky mají na jedné straně částečný kód DOT a na druhé straně plný kód DOT.

Identifikační číslo pneumatiky vniklo na základě regulace federálních úřadů Spojených států 26. ledna 1971 za účelem usnadnění oznamování vadných nebo nevyhovujících pneumatik, jinak řečeno k řízení stahování výrobků z trhu. 

DOT není jen datum výroby pneumatiky

Kód DOT se skládá celkem ze tří až čtyř částí. 

  • závod, kde byla pneumatika vyrobena nebo protektorována
  • kód rozměru pneumatiky
  • interní kód individuálního výrobku definovaný výrobcem pneumatiky (nepovinný)
  •  týden a rok výroby

DOT význam kódu pneumatik

Kde byla moje pneumatika vyrobena?

Kód výrobce, první údaj DOT kódu, se skládá ze tří, u starších pneumatik pouze dvou znaků. Můžete si tak snadno dohledat kde byla pneumatika vyrobena. Kompletní seznam továren výrobců pneumatik a odpovídajících kódů v dvou i třípísmenné formě naleznete zde, případně v sekci Equipment Plants organizace NHTSA.

Kód rozměru pneumatiky

Další dvě čísla nebo písmena představují kód velikosti pneumatiky. Kód rozměru pneumatiky je komplikovanější než ostatní označení. Původně existoval univerzální seznam rozměrů pneumatik a dvoumístných kódů, které je reprezentovaly. Nyní si označení určuje sám výrobce a je tak těžko dešifrovatelný. Naštěstí jej nemusíme luštit, rozměr pneumatiky lze nalézt na jiném místě bočnice v mnohem čitelnějším provedení.

Charakteristiky výrobce pneumatik

Třetí sada hodnot stávající ze 4 čísel nebo písmen udává charakteristiky výrobce a není povinnné. Je to v podstatě prostor pro výrobce, aby uvedl rozlišení pneumatik nebo jiné poznatky specifické pro danou značku. Podobně jako kód rozměru pneumatiky ani toto seskupení často neposkytuje řidičům cenné informace. Používá se spíše pro svolávací akce, chyby a další potřeby úřední identifikace. 

Kdy byla pneumatika vyrobena?

Aniž by se pneumatika kdy dotkla silnice, může se zkazit jednoduše kvůli svému stáří. Po 5 letech stáří začíná u pneumatik docházet k termooxidační degradaci. 

Počínaje rokem 2000 se pro datum výroby používají čtyři čísla. První dvě čísla označují týden a poslední dvě čísla označují rok výroby. Např. u kódu DOT AF WD9E 1622 číslo 16 označuje, že pneumatika byla vyrobena v 16. týdnu roku. Číslo 22 označuje, že byla vyrobena v průběhu roku 2022.

Před rokem 2000 se pro datum výroby používají tři čísla. První dvě čísla označují týden a poslední číslo určuje rok výroby. Pro identifikaci pneumatik vyrobených v 90. letech se na konci sériového čísla DOT nachází symbol desetiletí (trojúhelník na jeho straně).

Co v DOT kódu nenajdete 

Čísla DOT jsou sice užitečná, ale nemusí vám říct vše, co potřebujete o svých pneumatikách vědět.

Jak zjistím rozměry svých pneumatik?

Výrobci pneumatik v drtivé většině případů uvádějí další informace na boční straně pneumatiky. Pokud nevíte jaký rozměr zvolit, případně hledáte alternativní rozměry, požadované informace najdete na zadní straně velkého technického průkazu a v budoucnosti snad i v jeho elektronické podobě.

Jaký je doporučený tlak v pneumatikách (PSI) mého vozu?

Pokud otevřete dveře na straně řidiče a otočíte se čelem k sedadlu, najdete na rámu dveří nálepku s informacemi o pneumatikách. Zde bývá většinou uvedeno jak nahustit pneumatik při různém zatížení. Další podrobnosti najdete také v návodu k obsluze svého automobilu.

Štítek tlaku pneumatiky na sloupku u řidiče

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Štítky