Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Klasické olověné baterie a technologie AGM
28.09.2021

Klasické olověné baterie a technologie AGM

Prostor pro vývoj olověných baterií je stále obrovský a ne všechny technologie jsou zvládnuty na maximum. Olověná baterie je pro automobilový průmysl klíčový produkt. Výroba baterií probíhá již několik desetiletí, je dobře organizovaná a i vstupní materiály a komponenty nutné k výrobě baterií jsou dnes již levné a likvidace dobře zvládnutá. Také oproti modernějším technologiím Li-ion a NiMH dokáže být klasická olověná baterie odolnější při působení extrémních vlivů a pracuje od teplot -50 do +70 stupňů Celsia bez větších problémů. Samovolné vybíjení olověných baterií je také zanedbatelné. Nevýhodou oproti moderním bateriím může být v nízkém počtu nabíjecích cyklů a také energetická hustota, která je asi čtyřikrát nižší než u moderních lithio-iontových baterií.

Dříve baterie plnila pouze jeden požadavek a to startovat automobil. Dnes je již situace zcela jiná a baterie musejí zvládnout náročnou elektroniku v automobilech i při nízkých otáčkách, kdy alternátor nedostatečně doplňuje energii akumulátoru. Výkon olověné klasické baterie a schopnost cyklické regenerace je ovlivněn i díky sulfataci. Sulfatace je proces usazování síranu olovnatého, které snižuje vodivost a zvyšuje tedy odpor. Některé moderní nabíječky jako např. CETEK XS 5,0, jsou schopny částečně autobaterii desulfátovat, ale jen do určité míry, pak je baterie nenávratně zničena.

O velký krok kupředu jsou baterie AGM - Absorbent Glass Mat, které obsahují skelné mikrovlákno v němž je obsažen elektrolyt a tím nedochází k vrstvení elektrolytu a snižování kapacity. Vlákno je vrstveno těsně na deskových elektrodách a ztráty aktivního materiálu jsou minimalizovány. Baterie je díky těmto technologiím i odolnější vůči otřesům. Výroba takové baterie s technologií AGM je však náročnější a tím je i cena dvojnásobná oproti klasické olověné baterii. AGM baterie jsou také vhodné pro hybridní automobily a automobily využívající rekuperaci brzdné energie.

V budoucnu se uvažuje o výrobě nové technologicky moderní baterie, která kombinuje technologii olověného akumulátoru a superkondenzátoru. Vylepšila by se tím dynamika nabíjení a výrazně by se posunuly možnosti hybridních automobilů.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli