Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Novinky
  3. Pneumatiky a jejich životnost
06.10.2021

Pneumatiky a jejich životnost

Stále častěji se v dnešní době hovoří o pneumatikách a jejich životnosti. Výrobci pneumatik zastávají názor, že pneumatika si udrží své původní technické vlastnosti, pokud je správně skladována a není v provozu až po dobu pěti let.

Doporučuje se však pneumatiky užívat ne déle jak deset let od data výroby. Pneumatiky prodávané jako nové by měli být vyrobeny maximálně pět let před prodejem. Zákazník by se měl podle správného obchodního postupu dozvědět vždy stáří pneumatik, je-li pneumatika starší jak tři roky.

Původní technické vlastnosti pneumatik

Složky běhounové směsi začínají postupem času tvrdnout. Proto jsou do směsí moderních a kvalitních pneumatik přimíchávány chemické přísady, které pneumatiky chrání před stárnutím a pomáhají zachovat jejich technické vlastnosti po dobu několika let životnosti.

Studie švédského institutu dopravy VTI prokázala, že zimní pneumatiky skladované po dobu tří let měly na ledu stejnou přilnavost jako pneumatiky nové. Při doručování jsou pneumatiky vždy skladovány podle předpisů, které však nemusí být dodržovány zákazníky. Pneumatiky musejí být uskladněny čisté, na suchém a chladném místě, mimo dosah slunečního záření.

Informace o životnosti pneumatik

 

Technická životnost pneumatik (maximálně  10let)

Životnost pneumatiky počínaje datem její výroby. Datum výroby pneumatiky je uvedeno na bočnici v podobě čtyřčíselného (mmrr) po zkratce  DOT.  Celková životnost pneumatiky by neměla přesáhnout 10 let.

 

Provozní životnost pneumatik  (maximálně 6let)

Životnost pneumatiky počínaje datem jejího uvedení do provozu. Životnost pneumatiky není možné stanovit s přesností, protože rychlost jejího opotřebení závisí na několika rozličných faktorech. Pneumatika by v souladu s mezinárodní praxí neměla být užívána déle než 6 let. Platí však, že pneumatiky dosahují limitní míry opotřebení výrazně dříve.

 

Pneumatiky prodávané jako nové (maximálně 5let)

Pneumatiky ve stáří až 5 let mohou být prodávány jako nové, pokud jsou správně skladované. Uchovávají si po tuto dobu své původní technické vlastnosti.

 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli